
Aktuality

Rotschildové v Šilheřovicích 1844-1938

Velikonoční otevírací doba

Cesta k nebesům otevřena od 1. 4.
Od 1. dubna se znovu otevírá naše expozice a vyhlídka Cesta k nebesům! Otevírací doba: · Úterý–Pátek: 9:00–12:00 a 13:00–17:00 · Sobota: 9:00–12:00 a 14:00–17:00 · Neděle: 14:00–17:00 Pro vstup, který je stanoven v půlhodinových intervalech (v celou hodinu nebo o půl), kontaktujte telefonicky na čísle 737 020 042 nebo osobně Turistické informační centrum Hlučín.

HLUČÍŇANÉ V PROTINACISTICKÉM ODBOJI
Během druhé světové války se někteří obyvatelé Hlučínska zapojili do odboje proti nacistickému režimu a řada z nich za tuto účast zaplatila svým životem. Jména obětí nacistických represí upadla do zapomnění, stejně jako jména těch, kteří se rozhodli nezůstat pasivní. Téma nebylo dosud uspokojivě probádáno, poprvé tak budou prezentovány výsledky aktuálních výzkumů.

Kaj se ponašemu zebrało?
Přednáška se zaměří na původ a historický vývoj prajzštiny, její vnitřní rozdělení a specifické rysy. Dále bude zkoumán vztah tohoto nářečí k češtině, polštině a dalším lašským a slezským dialektům, stejně jako k němčině. Posluchači získají základní přehled o jejím jazykovém kontextu a významu v rámci středoevropského jazykového prostoru.

SPORY O OSUD HLUČÍNSKA 1945-1948
Přednáška přiblíží situaci na Hlučínsku po druhé světové válce v kontextu politického a sociálního vývoje Slezska. Pozornost se zaměří především na debaty o zvažovaném „odsunu“ místního obyvatelstva a na formy bezpečnostního dohledu v regionu. Předmětem výkladu se stanou také dobové koncepce hospodářské transformace Hlučínska.

MODRÁ KREV NA HLUČÍNSKU, ANEB ŠLECHTICKÉ RODY ZNÁMÉ I NEZNÁMÉ
Hlučínsko je regionem stále bohatým na hmotné památky připomínající historickou přítomnost šlechty jako vlastníků zdejších zámků, panství a velkostatků. Aristokratická historie byla i zde, stejně jako v celých českých zemích, násilně přervána v polovině 20. století. Některé rody a osobnosti jsou veřejnosti velmi dobře známy, jiné ale stále zůstávají ve stínu. Cílem přednášky je vyrazit po stopách známých i neznámých příběhů šlechty na Hlučínsku v období od 16. století do poloviny 20. století a poukázat na zajímavé historické souvislosti, v nichž se příběhy zdejších aristokratů odehrávaly.

RENESANČNÍ PODOBA KOSTELA SV. JANA KŘTITELE V HLUČÍNĚ
Jak vypadal kostel na začátku 17. století? Kdy a z jakého důvodu byla přistavěna kaple sv. Anny? Byla stavba hlučínského kostela inspirací pro celou skupinu žerotínských novostaveb v podhůří Jeseníků? Kostel v Hlučíně toho v sobě skrývá více než by se zdálo. Přednáška bude o vazbách objednavatelů a stavebníků na počátku 17. století v prostoru severní Moravy a Slezska.

Razumovští z Vikštejna
Promítání dokumentárního filmu a beseda s tvůrci.

NOVÁ MALÍŘSKÁ VÝZDOBA CHRÁMOVÝCH INTERIÉRŮ NA HLUČÍNSKU PO DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLCE
Řada kostelních interiérů procházela v 50. letech 20. století úpravami. Důvody byly různé - rekonstrukce válkou poničených prostor, změna vkusu, ale i odraz dobové ideologie. Přednáška připomene nejvýraznější proměny, které se týkají kostelů v Kravařích, Kozmicích (Jan Obšil), Píšti (František Mitáček) a Kobeřicích (Vilém Wünsche). Vyvrcholením, motivovaným již ovšem závěry II. vatikánského koncilu, byla úprava kostela v Hošťálkovicích (Jan Obšil).

HOLOKAUST A HLUČÍNŠTÍ ŽIDÉ
Ačkoliv většina židovského obyvatelstva Hlučín na počátku 20. století opustila, několik rodin zůstalo. Většina z nich ovšem nepřežila druhou světovou válku. Kromě toho, že fyzicky doslova zmizeli z tohoto světa, zmizeli také z naší paměti. Kdo vlastně byli Krakauerovi, Moslerovi, Pollakovi a Pastorovi? Kam se uvíjely osudy jednotlivců, kteří přežili? Nyní, 80 let po válce, se můžeme pokusit o jejich symbolický návrat do Hlučína.

Promítání dokumentu Sedláci ve stínu hutí přesunuto!

CLARICE DE ROTHSCHILD (1894-1967), POSLEDNÍ ZÁMECKÁ PANÍ V ŠILHEŘOVICÍCH A JEJÍ NEOBYČEJNÝ ŽIVOT
Přednáška si klade za cíl představit poslední majitelku šilheřovického panství, baronku Clarice de Rothschild (1894-1967), která je neodmyslitelně spjata s historií Hlučínska. Posluchači nahlédnou do soukromí ženy, která patřila do jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších rodinných klanů na světě. Součástí přednášky bude možnost zhlédnout také memorabilie, které se vztahují k osobě baronky.

Průběh bojů druhé světové války na území Hlučínska v roce 1945
Jestliže na počátku druhé světové války v roce 1939 se přímé boje Hlučínsku vyhnuly, pak o šest let později, v závěru světového konfliktu, se region stal významným bojištěm. Jeho důležitost podtrhly především operační záměry sovětského velení, které přesunulo těžiště svého třetího úderu v rámci moravsko-ostravské ofenzívy na východní polovinu Hlučínska. Přednáška si klade za cíl ozřejmit, jaký byl skutečný průběh bojů, a to i s ohledem na německou stranu, jejíž poznání zůstává dosud upozaděno, a zhodnotit význam regionu v bitvě o Moravskou Ostravu. Soustředí se rovněž na účast československých vojáků - příslušníků tankového vojska i vzdušných sil.

Série přednášek v Muzeu Hlučínska startuje už 10. února!
Zveme vás na cyklus zajímavých přednášek, které se zaměří na historii, kulturu a aktuální témata spojená s naším regionem. · Kdy? Vždy v pondělí a čtvrtek od 17:00 · Kde? V prostorách Muzea Hlučínska · Vstupné dobrovolné Přijďte se dozvědět něco nového a strávit podvečer v příjemné atmosféře. Těšíme se na vás!

SUCHO A ADAPTAČNÍ OPATŘENÍ NA ZADRŽENÍ VODY V ZAHRADĚ
Jak se zahrady mohou vyporádat s rostoucími výzvami spojenými se suchem? Na této prednásce se dozvite, jak bude vypadat vývoj sucha na území Ceské republiky v následujícich letech a jaké dopady to muze mít na zahradní péci. Zamēríme se na praktické a udrzitelné strategie, které pomohou adaptovat vase zahrady na mēnící se klimatické podminky. Nau-cite se, jak efektivné hospodarit s vodou, vybírat suchovzdorné rostliny a vytváret mikroklima podporujíci rist vegetace. Inspirujte se inovativnimi technikami, jako je mulcování, dest'ové zahrady èi zadr-Zování vody v krajinē, a zjistēte, jak zachovat krásu a produktivitu své zahrady i v obdobich sucha.

Louis Krakauer Židovský Hlučín
Nový komiks Muzea Hlučínska

Výstava JÍDLO pouze do 2. února 2025
Milí návštěvníci, naše výstava Jídlo se pomalu blíží ke svému konci. Nezmeškejte poslední příležitost navštívit tuto jedinečnou expozici, která potrvá už jen do 2. února 2025.

Vánoční otevírací doba

Polský večer v Muzeu Hlučínska
Ve středu 11. 12. 2024 se v Červeném kostele odehrál Polský večer.

Nové číslo časopisu Hlučínsko

Uzavření expozice 31. 10. 2024

Otevírací doba během státního svátku

Nový termín otevření expozice 'Cesta k nebesům'

Návštěva z Ratiboře

Připravujeme novou výstavu
Jídlo, dobrodružné příběhy našich snídaní, obědů a večeří. Výstava, ze které neodejdete s prázdnou.

Studenti z Justus-Liebig-Universität Giessen na návštěvě u nás v muzeu

Muzejní zájezd do Horního Slezska
Navštívíme kostely Stanislawa Niemczyka v Pštině, Tychách a Čechovicích-Dědicích. Provádí dr. Jiří Jung.

Ratibořský muzejní festival
V neděli 1. září proběhl v Ratiboři muzejní festival, na kterém jsme se jako partnerská instituce podíleli.

Komise pro práci s veřejností zasedala v Muzeu Hlučínska
V pondělí 3. června proběhlo plenární zasedání komise pro práci s veřejnosti a muzejní pedagogiku AMG v Hlučíně.