Série přednášek v Muzeu Hlučínska startuje už 10. února!
Publikace
Kdo jsou lidé na Hlučínsku
Knížka je především katalogem ke stálé expozici, ale lze ji chápat i jako netradiční syntézu dějin Hlučínska. Publikace zachovává tematické členění na 6 základních okruhů, avšak oproti muzejní expozici jde více do hloubky a klade větší důraz na konkrétní lidské osudy. Každý zobrazený exemplář, ať snímek, dokument, či muzejní exponát totiž představuje určitý jev nebo událost a stává se tak jejím zástupným symbolem. Prostřednictvím někdy až banálních jednotlivostí se daří prezentovat "velké dějiny" i abstraktní fenomény procesy. Vzhledem k intuitivnímu členění knihy se každý čtenář snadno zorientuje a najde si své oblíbené téma. Také grafické rozložení dbá na optickou hygienu. Stránky jsou plné obrázků a texty je doplňují jen v nejnutnější míře. Bez nadsázky tedy lze říci, že publikace by mohla oslovit i sváteční čtenáře.
Ve dvou uniformách
Publikace vychází z mezinárodní konference "Ve dvou uniformách": nuceně mobilizovaní do Wermachtu a jejich účast v odboji. Okolnosti, souvislosti, marginalizace, která se konala ve dnech 16. a 19. května 2019 v Praze a Hlučíně.
Hlučínsko 1920–2020
Stoleté jubileum od připojení Hlučínska k Československu důstojným způsobem připomíná tento sborník devíti příspěvků, které byly předneseny na mezinárodní konferenci konané 4. února 2020 v Hlučíně. Články jsou věnovány historickým etapám uplynulého století a některým zásadním aspektům vývoje zdejšího regionu. Rezonuje zde téma nacionalismu, války a sociální skladby obyvatel Hlučínska. Publikace byla připravena s bohatým ilustračním materiálem, takže zaujme i laického čtenáře. Všechny texty jsou vybaveny poznámkovým aparátem, takže splňují kritéria vědecky připraveného textu
Hlučín v proměnách času
Po úspěšné výstavě Hlučín v proměnách času, která byla uspořádána u příležitosti 760 let trvání města, přichází na trh také publikace, která snímky z loňské výstavy prezentuje. „Čtenář se může těšit na přehlednou kolekci dobových fotografií, jež dokumentují stavební a historický vývoj Hlučína za posledních zhruba 120 let,“ upřesnil jeden z autorů publikace Metoděj Chrástecký a jedním dechem dodal: „Oproti výstavě v knize několik desítek dalších zajímavých snímků přibylo, poněvadž se mezitím podařilo rozšířit muzejní sbírky.“ Kniha zobrazuje na více než pěti stech fotografiích proměnu Hlučína podle jednotlivých lokalit a do prodeje přijde v polovině prosince. Po dlouhé době se opět jedná o publikaci, která byla vytištěna dvojjazyčně. Stejně jako Hlučín byl v minulosti město dvou řečí, tak i kniha mapující jeho proměny symbolicky k jeho podstatě odkazuje. Své čtenáře si proto jistě najde i v německojazyčném prostředí. Závěrem nezbývá než zdůraznit, že bez aktivního přispění občanů, kteří poskytli fotografie ze svých rodinných sbírek, by nikdy takto kompletní kolekce historických snímků Hlučína nevznikla.
Hlučínsko, Valticko, Vitorazsko
Kniha přibližuje podobné osudy vzdálených regionů, poukazuje na to, že součástí dnešního českého státu jsou území, která prodělala specifický historický vývoj, byla dlouhodobě součástí jiných státních útvarů a po složitých peripetiích byla v souvislosti se vznikem Československa k tomuto nově vznikému státu přičleněna.
Jména obcí a sídel na Hlučínsku.
Vyprodáno Bohužel už je vyprodaná. Zkuste se poohlédnout ve veřejné knihovně.
Po stopách německy psané literatury na Hlučínsku
Vyprodáno Bohužel už je vyprodaná. Zkuste se poohlédnout ve veřejné knihovně.
Německý literární svět na Hlučínsku
Sborník příspěvků je jedním z výstupů Studentské grantové soutěže s titulem 'Literární a kulturní život německy mluvícího obyvatelstva na Hlučínsku II' studentů katedry germanistiky, Filozofické Fakulty Ostravské univerzity. Hlavním cílem projektu bylo zachycení podílu německy psané literatury a německé umělecké tvorby na kulturním životě hlučínského regionu. Jednotlivé příspěvky se zaměřují na analýzu regionálního německy psaného tisku, na lidovou slovesnost zastoupenou sbírkou lidových písní, na srovnání ústní tradice v regionu Hlučínska s územím dnešního příhraničního Polska. Zařazeny jsou rovněž analýzy literární tvorby spisovatele Augusta Scholtise či dramatu Viléma Balarina.